پوشش های حفاظتی در کارت ویزیت

پوشش های حفاظتی در کارت ویزیت

پوشش حفاظتی یکی از بخش های مهم در بخش چاپ کارت ویزیت می باشد، که در انتها و پس از چاپ بر روی آن کشیده می شود. پوشش حفاظتی روی کارت اغلب مایعی می باشد که در بخشی از فرآیند چاپ بر روی کارت ویزیت کشیده می شود. پوشش لمینیتی نیز یک پوشش حفاظتی می باشد که به شکل فیلم یا طلق پس از اتمام فرآیند چاپ روی کارت ویزیت چاپ شده روی آن می آید. در کل هریک از موارد گفته شده دارای موارد ضعف و یا قدرت می باشد.
پوشش حفاظتی کارت ویزیت زمانی که از رنگ های تیره و یکدست استفاده می شود، برای جا نگذاشتن اثر انگشت استفاده می شود. جهت محافظت کارت ویزیت از مواردی که در معرض بیشتر رطوبت، مواد شیمیایی و روغن قرار دارند استفاده از پوشش کاربرد دارد. از جمله پوشش های حفاظتی کارت ویزیت می توان به انواع۱- پوشش ورنی ۲- پوشش آب پایه ۳- پوشش یووی۴- پوشش لمینت اشاره کرد.
هر یک از انواع پوشش گفته شده دارای ویژگی های متفاوتی است. البته باید گفت پوشش کارت ویزیت می تواند به صورت پوشش کامل و یا پوشش موضعی صورت گیرد. پوشش حفاظتی کامل در بخش هایی استفاده می شود که کل صفحه باید پوشیده شود. این پوشش می تواند یک ظاهر براق یا مات به کارت ویزیت بدهد. پوشش موضعی بر روی قسمتی از کار کشیده می شود. برای مثال تنها بر روی صفحه کارت ویزیت کشیده شده و یا تنها بر بخش نوشتاری، عکس و تصاویر روکش می شود و این کار سبب براق تر شدن و برجسته تر شدن این قسمت ها می شود.

انواع پوشش های حفاظتی در کارت ویزیت

۱- پوشش ورنی، این نوع از پوشش از نظر هزینه جز به صرفه ترین نوع پوشش می باشد. ورنی، جوهر بی رنگ می باشد و به دو صورت مات و براق وجود دارد. این نوع از پوشش به مقدار کمی برای کارت ویزیت حفاظت فیزیکی در برابر خراش و برش ایجاد می نماید. این نوع از پوشش محافظ خوب و قوی در برابر رطوبت، روغن و مواد شیمیایی نمی باشد.
۲- پوشش آب پایه، این پوشش حفاظتی کارت ویزیت جز پوشش های ضخیم تر بوده بنابراین دارای دوام کار بیشتری می باشد. این نوع پوشش هیچ گونه مقاومتی در برابر رطوبت یا مواد شیمیایی ندارد. پوشش آب پایه پس از چاپ کار را نسبتا خیلی تغییر می دهد. در شکل براق آن پوشش آب پایه حالت خیس را به کارت می دهد و زیاد جهت کارت ویزیت استفاده نمی شود. این نوع از پوشش نیز مقاومتی در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و آب ندارد.
۳- پوشش یو وی، این نوع از پوشش نسبت به دیگر نوع از پوشش های حفاظتی دوام بیشتری داشته و جز پیشرفته ترین نوع پوشش تصویری می باشد. این نوع پوشش ابتدا روی کار آمده و سبب با استفاده یک لامپ فرابنفش سریع خشک می شود. این ویژگی در کارت ویزیت هایی که نیاز به چند مرحله کار دارند کاربرد دارد. این نوع پوشش نسبت به انواع دیگر گران تر می باشد.
۴- این نوع از پوشش نسبت به انواع بالا که جز پوشش های مایع محسوب می شود. قیمت بالاتر و محافظت بیشتری دارد. این نوع پوشش مقاومت خیلی خوبی نسبت به رطوبت، روغن و دیگر مواد شیمیایی دارد و در انواع ضخامت های متفاوت وجود دارد.

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

2 × یک =