اهمیت طراحی لوگو

اهمیت طراحی لوگو

طراحی لوگو از مهم ترین و خاص ترین شاخه های طراحی گرافیکی است که به لحاظ برندینگ نیز بسیار مورد توجه بوده و متخصصین حوزه برند سازی تاکید بسیار زیادی بر تاثیر لوگو در برند سازی شخص، سازمان و کسب و کار مربوطه دارند. در طراحی لوگو می بایست پارامتر های خاصی لحاظ گردد که با رعایت آن، محصول نهایی لوگویی منطبق بر اصول برندسازی می باشد که گام مهمی در برندینگ و شناسایی نماد یک برند به مخاطبین است. در ادامه به بررسی اصول مهم طراحی لوگو و اهمیت آن می پردازیم.

اصول طراحی لوگو چیست
حفظ سادگی در طراحی لوگو
یکی از پارامتر های مهم در ایجاد لوگو برای یک مجموعه یا برند، حفظ سادگی در طراحی لوگو است، به طوری که لوگو نهایی مخاطب را در یک نگاه جذب نموده و یاد آور برند مربوطه باشد. سادگی در لوگو می بایست همسو با خط مشی برند مربوطه باشد و تحلیل برند و خصوصیات مهم آن نیازمند اشراف و تخصص طراح حرفه ای در این حوزه است.

تداعی کنندگی در طراحی لوگو
در نظر گیری این نکته که هر لوگو وظیفه تداعی کردن یک مجموعه یا برند را بر عهده دارد بسیار مهم است، چراکه هدف از طراحی لوگو و اقداماتی در جهت برند سازی، شناساندن محصول و خدمات به مخاطب است، و بر همین اساس لوگو می بایست یاد آور نام برند باشد که اجرای این خصوصیات در یک لوگو کاری بسیار حرفه ای و تخصصی است.

طراحی لوگو بدون تاریخ مصرف
هنگامی که تصمیم به ساخت و ایجاد یک برند در هر زمینه ای می نمایید، هدف رشد و ارتقا آن طی سال های پیش رو است، پس طراحی لوگو بدون تاریخ مصرف یکی از مهم ترین نکات طراحی لوگو است که توسط طراح می بایست در نظر گرفته شود، به طوری که لوگو پس از سال ها پیشرفت و توسعه برند نیز قابل استفاده باشد.

تطبیق پذیری در طراحی لوگو
تطبیق پذیری در طراحی لوگو بدین معنا است که، امکان استفاده از لوگو در هر حوزه ای فراهم باشد، برای مثال در زمان گسترش و توسعه برند امکان استفاده از لوگو در ابعاد بسیار بزرگ همچون بیلبرد های تبلیغاتی وجود داشته باشد و کیفیت لوگو از لحاظ رنگ و کیفیت دچار تغییر نشود.

رعایت تناسب طراحی لوگو
طراح متخصص قبل از اتود زدن لوگو، اقدام به بررسی و مطالعه مجموعه، شرکت یا موسسه مربوطه واطلاعات مفیدی در خصوص نوع فعالیت، کسب و کار، مخاطبین هدف و مشتریان کسب می نماید و پس از آن اقدام به تفکر در خصوص المان های مهم و حیاتی و نماد های آن حوزه می پردازد و لوگویی متناسب با فعالیت و اهداف مجموعه طراحی می نماید.

نکات مهم در طراحی لوگو
از وظیفه طراح لوگو علاوه بر موارد ذکر شده، تخصص حرفه ای در طراحی لوگو است که خلاقیت و ذهنیت خاصی می طلبد، چراگه یکی از مهمترین اصول در طراحی لوگو ایجاد شخصیت و ماهیت برای آن است. ایجاد این ماهیت می تواند با ایده از مجموعه ای از لوگوها صورت گیرد اما کپی برداری و شباهت لوگو ها به یکدیگر سم است !
شاید تصور کنید، این لوگو برای شرایط فعلی و شروع کار گزینه مناسبی است، و اشتباه دقیقا همین جا است ! چراکه همانطور که گفته شد لوگو می بایست طراحی بدون تاریخ انقضا داشته باشد و این نوع لوگو، قطعا در صورت گسترش و توسعه مجموعه لوگویی در خور شخصیت و روحیه سازمان و مجموعه نخواهد بود و به ناچار، اقدام به تغییر لوگو آسیبی جدی به ساختار برندینگ مجموعه وارد می نماید که جهت پیشگیری از این امر، انتخاب طراح آشنا به برندینگ و خلاقیت در طراحی لوگو از مهمترین اقدامات موفقیت آمیز در آینده محصول،مجموعه یا برند شما خواهد بود.

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

13 + 12 =